گزارش برگزاری اولین همایش ملی تخصصی کمپرسورها

صفحه اصلی > گزارش برگزاری اولین همایش ملی تخصصی کمپرسورهااولین همایش ملی تخصصی کمپرسورها 14تیرماه 1396 در محل مرکز همایش های بین المللی کتابخانه ملی ایران با حضور گسترده بیش از 400 نفر از متخصصین و کارشناسان صنایع کشور و مدیران ارشد وزارتخانه های نفت، نیرو، صنعت معدن و تجارت و گروه مپنا در ساعت 9 صبح آغاز گردید.

در ابتدا آقای مهندس احرارنژاد ریاست محترم همایش ایران کمپرسور 96 ضمن خوش آمدگویی به شرکت گنندگان به بیان دلایل برگزاری و نحوه شکل گیری همایش و برشمردن ضرورت برگزاری آن پرداختند.
ایشان همچنین اظهار امیدواری کردند در سال های آینده شاهد افزایش حضور و مشارکت شرکت های سازنده کمپرسور در این همایش باشیم.


پس از آن آقای مهندس فرحناکیان مدیر کل دفتر راهبری و نظارت امور برق وزارت نیرو ضمن اشاره به این موضوع که هیچ واحد تولید برقی وجود ندارد که در آن از کمپرسور استفاده نشده باشد به تشریح اهمیت کمپرسورها در صنعت تولید نیروی برق و استفاده از آن در نیروگاه های تجاری در حوزه برق آبی و در واحدهای گازی پرداختند.
همچنین ایشان بر نقش و اهمیت افزایش بهره وری از کمپرسورها و توربین های گازی به منظور تأمین برق ساعات اوج مصرف تأکید نمودند
.


آقای مهندس علیرضا اصل عربی مدیرکل نظام دارایی های فیزیکی صنعت نفت با بیان اینکه حدود چهارهزار و صد چاه فعال و غیرفعال نفت و گاز در کشور وجود دارد گفت: پنج درصد حجم تجهیزات صنعت نفت را کمپرسورها تشکیل می دهند اما ارزش آنها معادل 25درصد کل تجهیزات است. ایشان از کمپرسورها به عنوان قلب تپنده صنعت نفت یاد کرده و این تجهیزات را دارای فناوری های پیشرفته و گران قیمت دانستند. ایشان تصریح کردند در گذشته به دلیل قیمت بالای نفت، بحث صیانت از تجهیزات چندان مطرح نبود اما با توجه به سقوط قیمت نفت و کاهش درآمدها، مراقبت از کمپرسورها به اندازه تولید اهمیت یافته است.


سخنران بخش بعدی افتتاحیه آقای دکتر شیروی مدیر کل دفتر ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت معدن تجارت نیز به اینکه ایران در بخش تجهیزات دوار عقب تر از تجهیزات ثابت است اشاره نموده ولی اذعان داشتند پیشرفت در زمینه ساخت تجهیزات دوار در سال هایاخیر بسیار قابل توجه بوده است. ایشان بیان داشتند اکنون بیش از 50 واحد تولیدکننده در کشور فعال بوده و برخی شرکت های تولیدکننده کمپرسور در کشور که تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت، نیروگاهی و انرژی را تولید می کنند نیز جزء شرکت های معتیر جهانی قراردارند. ایشان اضافه کردند در برخی نیروگاه ها تا 70 درصد کمپرسورهای مورد نیاز و در برخی پالایشگاه ها و پتروشیمی ها تا 100درصد کمپرسورها از تولیدات داخل تأمین می شود.

 

شرکت کنندگان در همایش نیز پس از سخنرانی های افتتاحیه به بازدید از نمایشگاه جانبی که با حضور شرکت های فعال در زمینه صنعت کمپرسور تجهیزات و خدمات جانبی برپا گردیده بود پرداختند. در این نمایشگاه شرکت های حاضر به نمایش و معرفی آخرین محصولات و دستاوردهای خود اقدام نمودند.


 
در بخش بعدی همایش سخنرانی ها و ارائه های تخصصی با ارائه آقای مهندس اسکندرلو(سرپرست بخش تجهیزات دوار شرکت مهندسین مشاور چگالش) در خصوص مبحث انتخاب کمپرسورها آغاز گردید.


در ادامه آقای دکتر بهزاد(عضو هیأات علمی دانشگاه صنعتی شریف) نیز در خصوص نگهداری و تعمیرات کمپرسورها به ایراد سخنرانی پرداختند.


یکی از سخنرانان بین المللی این همایش Mr.Soo Kyoung Him(Director Of Energy Equipment Division Of Hanhwa Techwin)   با موضوع توسعه تکنولوژی کمپرسورها به ایراد سخنرانی تخصصی و معرفی آخرین تکنولوژی های به کار رفته در ساخت کمپرسورها پرداختند.


 
آقای دکتر شاه حسینی مدیر بخش طراحی شرکت توربو کمپرسور نفت نیز به بیان و تشریح طراحی و ساخت کمپرسورها اقدام نمودند.
بعد از اقامه نماز و صرف نهار Dr.Andreas Hahn مدیر تولید(Revamp & Modernisation) شرکت NEUMAN & ESSER و آقای مهندس نسائی مدیر فنی و عملیاتی شرکت NEUMAN & ESSER در ایران در خصوص مبحث ارتقاء و نوسازی از مباحث تخصصی مورد نیاز صنایع کشور به بیان نکات مهمی پرداختند.


 
در ادامه با توجه به بالا بودن مصرف انرژی و هزینه های مرتبط با آن در کمپرسورها Mr.Anil(مدیر فنی بخش خاورمیانه شرکت Atlas Copco) نیز روش های کاربردی و تجربی را جهت بهینه سازی مصرف انرژی در کمپرسورها پیشنهاد نمودند.


با توجه به استهلاک تجهیزات و قطعات کمپرسورها و لزوم اعمال سیست های مدرن کاربردی به منظور نگهداری و حفظ تجهیزات آقای مهندس آزادگان(مدیر فنی شرکت Elitex در ایران) در خصوص سیستم های نگهداری و تعمیرات به عنوان آخرین سخنران نسبت به ارائه مباحث فوق اقدام نمودند.

از مجموع تجربیات ومقالات تخصصی ارسال شده به دبیرخانه همایش تجربیات و مقالات ذیل توسط کمیته علمی مورد پذیرش قرار گرفتند: 
این همایش در ساعت 17:30 و با رضایت کامل شرکت کنندگان همایش از موارد تخصصی و کاربردی مطرح شده پایان یافت.

نکته برجسته و وجه تمایز اولین همایش ملی تخصصی کمپرسورها نسبت به سایر همایش های جاری کشور در زمینه تجهیزات دوار خروج از فضای بیان مطالب تئوریک و طرح مباحث کاربردی و تجربی در ارائه سخنرانی های تخصصی، حضور و مشارکت حداکثری متخصصین کلیدی و مدیران اجرایی شرکت های بزرگ و صاحب تکنولوژی ساخت کمپرسور داخلی و بین المللی از جمله توربو کمپرسور نفت، NEUMAN & ESSER، Atlas Copco و Hanwha Techwin در بخش های مختلف همایش مانند شورای سیاست گذاری، کمیته علمی و سخنرانان کلیدی به منظور ارائه و انتقال آخرین دستاوردها و تجربیات کاربردی در صنعت کمپرسور بوده بطوریکه افزایش چشمگیر میزان رضایتمندی شرکت کنندگان را در پی داشت.